+90-850-241-4545
.
İletişim
7 / 24 Avukatlık Desteği
·
Hukuki Danışmanlık
Acil Hukuki Destek
Ceza Hukuku Desteği

Acil Dilekçeler

Acil dilekçe yazımı ihtiyacı çoğu zaman gündeme gelen bir durumdur. Hukukta bir takım başvurular ve işlemler için kesin süreler, hak düşürücü süreler ve zamanaşımı süreleri belirlenmiştir. Dolayısıyla hak kaybı yaşanmaması adına hukuki bir başvurunun süresi için yapılması gerekir. Örneğin bir dava açıldığında, davaya cevap dilekçesinin 2 hafta içinde sunulması gerekir. Veya yine bir davada delillerin en geç ilk duruşmaya kadar mutlaka sunulması şarttır. Bu işlemler süresinde yapılmazsa ciddi hak kayıpları meydana gelebilmektedir.

İhbar ve Şikayet İşlemleri

Şikayet süresi kanunda şikayete bağlı suçlar için 6 ay olarak tanımlanmış, şikayete tabi olmayan resen soruşturlan suçlarda ise herhangi şikayet veya ihbar süresi belirtilmemiştir. Hukuki durum bu olmakla beraber bazı durumlarda ihbar ve şikayetlerin suçun işlenmesinden hemen sonra hiç vakit kaybedilmeden yapılması gerekir. Örneğin cinsel suçlarda biyolojik delillerin tespiti için mağdurun çok hızlı bir şekilde adli muayeneye götürülmesi son derece önelidir. Bunun dışında güvenlik kamerlarına yansıyan bir suçun delillendirilmesi açısından görüntülerin silinmeden hızlıca alınabilmesi için de ihbar ve şikayetin çok hızlı yapılması gerekir. Bunun yanında mal karşı işlenen suçlarda hırsızlık veya gasp yoluyla ya alınan veya dolandırıcılık ya da bilişim suçu ile elde edilen para ve maddi değeri olan eşyaların harcanmadan geri alınması bakımından da şikayetin vakit kaybedilmeden yapılması önemlidir. Nöbetçi avukat ekibimiz bu tür savcılık soruşturmaları ile ifade ve sorgu işlemleri durumlarda acil dilekçe yazımı yanında ayrıca ihbar ve şikayet başvurularını günün her saatinde yapabilmektedir.

Süreli Hukuki İşlemler

Usul kanunlarına göre belirli bir süreye bağlanmış işlerde hak kaybına uğramak istemeyen kişiler nöbetçi avukat ile acil dilekçe hizmeti alarak hukuki işlemlerini vakit kaybetmeden yaptırabilir. Zira, kanunlarda belirtilen zaman aşımı ve hak düşürücü süreler geçtiğinde bir hakkın elde edilmesi veya kullanılması imkansız hale gelmektedir. Örneğin ceza davalarında itiraz süresi 7 gündür. Bir dava açıldığında davaya dilekçe ile cevap verme süresi iki haftadır. Bu süreler kaçırıldığında hak kaybı ihtimali gündeme gelmektedir. Dolayısıyla uygun olanı kişilerin bu süreler geçmeden hukuki işlemleri yapmasıdır. Ancak bazen yoğun bazen de unutma gibi sebeplerle bu sürelerin kaçırılma ihtimali söz konusu olmaktadır. Özellikle son günü yaklaşan hukuki işlemlerde hak kaybı yaşmamak isteyen kişiler açısından acil avukat desteği gerekebilmektedir. Bu tür son güne veya son saatlere kalan hukuki başvurularda nöbetçi avukat hizmeti ihtiyacı doğmaktadır.

Acil Dilekçe Yazımı

Hak düşürücü süre veya zamanışımı gibi süreli işlem durumlarda 7/24 avukat desteği için bize ulaşabilirsiniz. Dava açılması, davaya cevap verilmesi, istinaf ve temyiz başvurusu ve benzeri hukuki danışmanlık gerektiren işlemler konusunda bizden hukuki destek alabilirsiniz.

Related Posts

Güncel Yazılar

acil avukat
Acil Avukat Desteği
06/12/2020
ceza davaları
Ceza Davalarında Acil Avukat
26/10/2020
savcılık soruşturmaları
Acil Ceza Avukatı
26/10/2020

Bize Ulaşın

Acil avukat ve nöbetçi avukat desteği için 7/24 olarak bize +90-850-241-4545 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Çalışma Alanlarımız